Cím: Programozás feladatgyűjtemény
Leírás: Ez a feladattár nem a hagyományos módon készült feladatgyűjtemény. Célunk az volt a létrehozásával, hogy az Informatika ismeretek érettségi vizsgához mintákat adjon, így a feladatok nehézsége, bonyolultsága, vagy a megoldáshoz szükséges idő mennyisége nem összevethető az érettségi programozás feladatával. Arra törekedtünk, hogy a feladatok megoldása során használandó eszközök, algoritmusok lefedjék a vizsgakövetelmények legfontosabb részeit. Ezért a feladatok sikeres megoldása szükséges, de nem elégséges feltétele az érettségin a programozás feladat sikeres megoldásának! A feladatok a középszintű és emelt szintű vizsgákra való felkészülés során is ajánlottak. A feladatgyűjtemény két részből áll. Az elsőben a kitűzött feladatok esetében, lépésenként segítséget nyújtunk rávezető kérdésekkel, kódrészletekkel, illetve teljes kóddal is. A teljes megoldást is közreadjuk letölthető formában. A lépésekhez magyarázatok tartoznak, így különböző utakat bejárva bővíthetik a tudásukat a diákok, vagy csak egyszerűen ellenőrizhetik az önálló munkájukat. A második részben olyan feladatok találhatóak, amelyek már közelebb vannak az érettségi feladatokhoz, azonban ezekre nem adunk megoldást, azt az olvasóra bízzuk. Célunk volt, hogy az érettségin mindkét nyelvet tanulók kapjanak támogatást, de elsősorban a Java nyelvet preferáljuk. A C# nyelvű megoldásokat a feladattár honlapján, lehetőségeinket figyelembe véve tervezzük közreadni. A megoldások során támaszkodunk a következő főbb ismeretkörökre programozásból: • Primitív típusú változók és a velük végezhető műveletek • String típus és alapvető metódusai • Adatbevitel konzolról • Alapvető vezérlési szerkezetek • Állomány műveletek. Java esetében a RandomAccessFile osztály használatát tételezzük fel. Kiegészítő ismeretként más megoldás is megadhatunk. • Tömbök használata, beleértve a tömbök tömbjét is • Elemi algoritmusok • Saját metódusok készítése • Osztályok használata. (OOP szemlélet figyelembe vétele) • Kivételkezelés • Gyűjtemények, kiemelve a következőket: o ArrayList használata o TreeSet használata A források és a megoldások letölthetők feladatonként a következő helyről: https://github.com/szolarisz/ginop623 A feladattár a GINOP 6.2.3 keretében jött létre és a Nyíregyházi Szakképzési Centrum a jogtulajdonos. This work is licensed under the Creative Commons Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! 2.5 Magyarország License. To view a copy of this license, visit http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/hu/ or send a letter to Creative Commons, PO Box 1866, Mountain View, CA 94042, USA.
Cím: Online tőzsde
Leírás: Az Online tőzsde tanórai alkalmazása egy mai modern pénzügyi ismereteket tanító kollégától különösebb előismereteket nem fogalmaz meg. Más kollégák esetén, vagy a Pénz7 keretein belüli alkalmazáshoz a következő előzetes tudás fogalmazható meg: Ismerje a pénzügyi mozgások legfontosabb ismérveit. Ismerje a tőzsdék típusait és azok fő funkcióit. Ismerje a tőzsdei kereskedések legfontosabb szabályait. Az IKT eszközökkel legyen képes önállóan bánni. Legyen képes önállóan új ismeretek befogadására és megszerzésére az IKT eszközökkel kapcsolatban. Legyen képes önálló elemző munkára, elsősorban pénzügyi és matematikai feladatok kapcsán. (Nem elvárt, de erősen ajánlott alapszintű statisztikai ismeretek birtoklása) Az alkalmazott pedagógia módszerekkel legyen tisztában és tudja azokat használni, vagy az adott körülményeknek megfelelően adaptálni. Az alkalmazott módszerekről. Két fő módszert alkalmaztunk a tananyag kidolgozása során. Elsőként a frontális munkát kell megemlíteni és ott használjuk, ahol az új ismeretek megszerzésére leginkább megfelelő módszer. Az alkalmazás alapszintű használatának bemutatására többek között. Mivel a módszer az ilyen esetekben hatékony, így használatát indokoltnak érezzük. Nagyobb hangsúlyt fektettünk a tanulók önálló ismeretszerzésére, illetve egymás támogatására, segítésére az előre jutásban. Fontosnak tartjuk, hogy a csoportmunkákat helyezzük előtérbe, így olyan kompetenciákat is erősíthetünk a diákokban, amelyekkel a munka világában is rendelkezniük kell ezen a szakterületen. Másrészt a csoportok kialakítása során törekedtünk egyfajta diákmentori lehetőség biztosítására a jobban teljesítő diákoknak. Így motiválhatjuk az összes diákot, hogy az eredetileg kitűzött célokat mindenki elérhesse. Megerősítésként a képzés elvégzése után azt várjuk a diákoktól, hogy erősödjön az együtt végzett munka iránti igényük és csapatban is tudjanak gondolkodni. Képesek legyenek önállóan, vagy csoportban adatoka, folyamatokat elemezni. Képesek legyen önálló döntéseket hozni azon elemzési információk birtokában amiket megszereztek.
Cím: Fémek világa
Cím: Habvágó gép
Cím: Mechanikai hajtások és egyszerű mechanizmusok
Leírás:
A gépészeti alapozó gyakorlati tantárgyakat tanító kollégák is szembesülnek azzal a ténnyel, hogy a diákok a környezetünkben lévő egyszerű gépek, mechanizmusok működését sem ismerik, így célszerű az ilyen gépek megismerése. A mechanikai hajtások és mechanizmusok tulajdonságainak megismerése, elemzése, összehasonlítása nagyon fontos már ebben az időszakban is. Ha az idő engedi, akkor a mechanizmusok, hajtások használata során jelentkező előnyök és hátrányok felsorolása is része lehet a tananyagnak. A gyerekek meg is építik az mechanikai hajtások és egyszerű mechanizmusok néhány reprezentánsát, miközben beazonosítják ezt valódi gépeken. A hajtások, és mechanizmusok működését is megfigyelik, és elemzik.
Cím: Műveleti sebesség növelése
Leírás: A gépészeti alapozó gyakorlati tantárgyakat tanító kollégák is szembesülnek azzal a ténnyel, hogy az egyszerű, akár fejben is elvégezhető matematika műveleteket a diákok rossz eredményességgel használják a gyakorlati képzés során. A munkavégzés helyszíne, és a környezet a legtöbbször nem teszi lehetővé a zsebszámológép, vagy más hasonló eszköz alkalmazását, így a matematikai alapműveletek sebességének növelése a jövendő szakember szakmai eredményességét is növelni tudja.
Cím: Drónok programozása
Leírás: A drónok felhasználása az oktatásban az elmúlt évek újdonsága. Amellett, hogy elképesztően könnyű megtanulni irányítani őket, akár még felvételeket is lehet készíteni vele. Azt kevesen tudják, hogy programozható is, így játékosan vezethetjük be a gyermekeket, vagy akár felnőtteket is a programozás alapjaiba. Így kettős célt érhetünk el: a gyerekek térérzékelését, és stratégia építését, valamint a kódolási kompetenciáit is fejleszthetjük. ).
Cím: Névkártya badge Micro bittel
Leírás: A 21. századi technológia felhasználása az oktatásban az elmúlt évtized újdonsága. Elképesztően izgalmas, viszonylag könnyű megtanulni a használatát, szinte minden megálmodott tárgyat el lehet készíteni vele. Azt kevesen tudják, hogy a Micro:bit nevű kis programozható egységet a BBC minden 7 éves angol iskolásnak ingyen adja. Ennek felhasználásával játékosan vezethetjük be a gyermekeket, vagy akár felnőtteket is a programozás alapjaiba. Így többes célt érhetünk el: megtanítjuk a gyerekeket a modern technológia használatára, képesek lesznek alkalmazni ezeket a tárgytervezés során, valamint a kódolási kompetenciáit is fejleszthetjük.
Cím: Elektrotechnikai és elektronikai gyakorlati feladatok megoldása NI-os eszközökkel
Leírás: Elektrotechnikai és elektronikai gyakorlati feladatok megoldása NI-os eszközökkel NI Multisim NI MyDAQ Ni ELVIS II+
Cím: Készítsd el saját egyedi kulcstartód lézervágó gép segítségével
Leírás: Saját tervezésű kulcstartó vagy tárgy elkészítése folyamatos felügyelet alatt. Önálló vektorgrafikus grafikai tervezés és konvertálás lézervágógép vezérlőprogramjához.
Leírás: A turisztikai szervező értékesítő képzésben a vizsgaremek előkészítésének online lehetőségét adja, így lehetőséget teremt az office 365 és a teams megismerésére és használatára, mely a jövőben több lehetőséget rejt munkavállalóként is.
Cím: Ételek alapkövei
Cím: A hegesztés fő paramétereinek hatása a varratra
Leírás: A tanórák célja, hogy egy-egy kiválasztott hegesztési technológiával e készített varrat elméleti –és a gyakorlati ismereteit együtt lehessen elsajátítani, gyakorolni, tehát az elmélet és a gyakorlat egységét szeretném ezzel a tananyaggal erősíteni. Így az alkalmazott módszerek közül is elsősorban a tanár és a diákok közötti interaktivitást helyezem előtérbe. Egy egy feladat elvégzésekor a megbeszélés, a feladatot elvégző tanuló önreflexiója és a szakmai vita is előkerül. Az érveléssel, a diákok kommunikációja és a szakmai nyelv használata is formálódik, erősödik. A foglalkozások során a vizualitás kerül előtérbe, a szimulátornak köszönhetően úgy, hogy közben a varrat alakulása követhető a kívülállóknak is a digitális tábla segítségével. A varrat elkészítésének folyamatában a tanulók érdeklődése folyamatos, motiválhatóak, elemzéseikkel segítik egymást a tanulásban. E módszer alkalmazásával valósítható meg leginkább az elmélet és a gyakorlat egysége. A szimulátor használata során a tanuló dolgozik, hiszen a varrat elkészítése, az egyéni beállítások a tanulótól figyelmet és aktivitást kér. A foglalkozás sikeres megtartásának feltétele pedagógus oldalról az, hogy a pedagógus szaktárgyi tudása biztos alapokon nyugodjon. A varrat elkészítése közben feltett tanulói kérdésekre a pedagógus gyakorlati tapasztalatai, szerelési-, anyagvizsgálati ismeretei alapján választ ad, mely úgy gondolom, hogy a tanulói motiváció alapja. A diákok a gyakorlatról hozott tapasztalataikat, kérdéseiket, megosztják egymással és a pedagógussal is. Így azonnal lehet korrigálni a pedagógusnak az esetleges problémákat. A szimulátor gép használatának e sajátossága miatt, a pedagógus az adott kereteken belül rugalmasan tudja alakítani a tanítási stratégiákat a tanulási célokkal összhangban és képes differenciálni a tanulói képességeknek megfelelően. A szimulátorhoz csatlakoztatott számítógépen rögzített tanulói mappában tárolt varratképeket később is lehet elemezni, melynek során a paraméterek megfelelő beállításának elemzése és a finom motorikus mozgás begyakorlása a cél. A folyamatok során a pedagógus tudatosan alkalmazza az értékelés különböző funkcióit a pedagógiai folyamat szabályozására, a tanulói személyiség fejlesztésére, önértékelési képességük kialakítására.
Cím: Karton lakás / karton város
Leírás: Lézervágó gép segítségével és karton papír felhasználásával a diákok létrehozhatják a saját maguk által tervezett karton lakásukat.
Cím: Élettani és kóros testváladékok
Leírás: Egy olyan feladatgyűjtemény, mely az egészségügyi szakmai képzések tantárgyai közül az Ápolástan-gondozástan tantárgy Betegmegfigyelés témakörét érinti. Az élettani és kóros testváladékok megfigyelése az egészségügyi szakdolgozók körében önálló ápolói kompetencia, ezért a pontos szakmai ismeretek elsajátítása, nélkülözhetetlen a képzés során. A tananyag elméleti oktatásának kiegészítéseként a feladatlap gyűjtemény lehetőséget biztosít az ismeretek elmélyítésére, a megtanult ismeretek megszilárdítására, a tanár általi ellenőrzésre, valamint a tanulói önellenőrzésre. Alkalmazható a tanórán, valamint az otthoni tanulás folyamatában gyakorlási céllal. A tanulók által adott válaszok helyessége a megoldólap (elektronikus feladatlap esetén a programban rögzített válaszok) segítségével történik. Külön értékelési rendszer került kidolgozásra minden feladatlap mellé, így objektíven látható az elért eredmény pontokban/százalékban/érdemjegyben. Az élettani és kóros testváladékok vonatkozásában a feladatgyűjtemény épít a korábbi ismeretekre is, így ezek által a logikai összefüggések képessége fejleszthető.